czwartek, 1 listopada 2012

Samodzielne analizowanie składu kosmetyku - instruktaż

Na odwagę "nie taki diabeł straszny, jak go malują" - wystarczą chęci i trochę wolnego czasu :)

Składniki kosmetyku nie są poukładane w przypadkowej kolejności. Zawartość pierwszej substancji jest największa, ostatniej najmniejsza. 

Skład wygląda mniej wiecej tak: substancja bazowa / składniki aktywne / wyciągi roślinne / ekstrakty / antyoksydanty / składniki łagodzące / substancje nawilzające / konserwanty / perfumy.

Wszystko co występuje po Parfium, użyte jest w minimalnej ilości wiec nie możemy oczekiwać spektakularnego działania danego składniku.

Substancje, których jest mniej niż jeden procent w kosmetyku znajdują się na końcu składu w kolejności alfabetycznej. 

Czytając skład powinniśmy zwracać przede wszystkim uwagę czy zawiera oleje, masła i ekstrakty czyli składniki, które mają w nazwie Oil, Butter, Extract. Za nawilżenie naszych włosów odpowiadają emolienty i humektanty o których pisałam tutaj np. Cetaryl Alcohol, Panthenol. Jest dobrze jeżeli w składzie możemy znaleźć trochę antyoksydantów, czyli witamin, a także protein jak na przykład Hydrolyzed Milk Protein. Niezbędna do analizy jest tutaj encyklopedia i wizażowy słownik.

Czego unikać? Alkoholu! Występuje pod nazwami: Alkohol, Alkohol Denat oraz Isopropyl Alkohol. Pozostałe składniki, które w nazwie zawierają Alkohol, to najczęściej emolienty, których nie trzeba się bać. Żyjemy w czasach gdzie konserwanty są na porządku dziennym więc nie wolno wariować. Kosmetyk musi być trwały, mieć ładną konsystencję, ładny zapach, ponieważ inaczej nikt by go nie kupił. Część konserwantów ma własności drażniące tak samo jak silne detergenty i substancje zapachowe o których jest wątek na wizażu i lepiej ich unikać, gdy ma się wrażliwy skalp. 

Co z silikonami? Jest to trudny temat, ponieważ wszystko zależy od Twoich włosów. Jeżeli jesteś krecona, silikony mogą osłabić skręt. Często tworzą przyklap, systematycznie nie usuwane obciążają włosy, tworzą tak zwane strąki. Potrafią jednak zabezpieczyć przed urazami mechanicznymi, wygładzić i pomóc w rozczesywaniu. Najczęściej występujące rodzaje silikonów w kosmetykach do włosów, a także sposób ich usuwania ( źródło wizaz)

ROZPUSZCZLNE W WODZIE 
- dimethicone copolyol 
- lauryl methicone copolyol 
- hydrolyzed wheat protein hydroxypropyl polysiloxane 
silikony z PEG na poczatku - decydującą jest cyfra/liczba widniejąca przy PEG. Zasada jest prosta - im wyższy znacznik, tym większa rozpuszczalność w wodzie.
Zgodnie ze źródłem każdy poniżej 4 nie rozpuszcza się w wodzie wcale, zaś powyżej 10 - bardzo dobrze.

NIEROZPUSZCZALNE W WODZIE, ŁATWO USUWANE ZA POMOCĄ ŁAGODNYCH SZAMPONOW (np. typu Hipp) 
- amodimethicone ( ktory czesto jest laczony z trideceth-12 i cetrimonium chloride co jeszcze bardziej ulatwia zmywanie) - bardzo fajny silikon 
- dimethicone 
- dimethiconol 
- beheonoxy dimethicone 

- phenyl trimethicone 

WYMAGAJĄCE SULFATES DO USUNIĘCIA 
- simethicone 
- trimethicone 
- trimethylsilylamodimethic one 
- trimethylsiloxysilicates

ODPAROWYWUJĄCE Z WŁOSA (do zmycia wystarczy odzywka)
-
 cyclomethicone
- cyclopentasiloxane 
- cyclotetrasiloxane
- cyclohexasiloxane

- octamethyl cyclotetrasiloxane

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz